Hakkımızda

Ve İşte Halime USTA

1987 Yılında sektöre katıldık. Yılmadan öğretmeye ve en iyi ürünlerle çalışmaya devam ediyoruz. Kurs bitiminde M.E.B. onaylı diploma veriyoruz ve bu diploma iş sahibi olmanızın ilk adımı.

Kurucumuz Halime USTA; İspanya, Almanya, İtalya, Çin ve Türkiye’nin isim yapmış kuruluşlarından mesleğiyle ilgili ve kullandığı ürünlerle ilgili gerekli eğitimleri aldı. Derler ki; Öğretmenler bilgilerinin %30’unu saklar Oysa ‘Halime Usta Güzellik Kursu’nda %100 eğitim %100 uygulama esastır. Halime Usta ;Yurt içinde ve yurt dışında edindiği tüm bilgileri ve uygulama yöntemlerini kendine has yöntemleriyle tabiri caizse beyinlerinin içine soka soka, öğrencilerinin ellerine vura vura öğretir. Tüm açıklığıyla öğretene ve öğrenciler en iyi şekilde uygulayana kadar devam eder.

Kendisini çocuklarına, eşine ve işine adamış olan Halime Usta ile estetisyen olmak isteyenlere yol gösterici bilgiler ve verdiği eğitimin inceliklerini paylaştık.

Öncelikle çok merak ettik. Soyadınız çok ilginç. Mesleğinizle de çok uyumlu insanlardan nasıl tepki alıyorsunuz?

Evet soyadımla ilgili ilginç şeyler yaşıyorum. Çünkü herkes Halime Usta diye sesleniyor, ve çoğu kimse Usta’nın benim soyadım olduğunu bilmiyor. Hatta bana Halime Usta sizin soyadınız nedir diye soranlar bile oldu.

Sektörde tanınıyorsunuz. Yaptığınız işten ve kendinizden bahseder misiniz?

Halime Usta: Eğitmen estetisyenim. Bu mesleğe ilk mesleğimi bırakarak başladım. Semih Sergen’den 4 yıl diksiyon dersi aldım. 1985 yılında Çankaya Halk eğitimi merkezinde 13 yıl öğretmenlik yaptım. 1998 yılında T.C. M.E.B. Özel Halime Usta Güzellik Kursu’nu açtım. Evliyim ve iki erkek çocuk annesiyim.

Eğitim ciddi bir süreç! Eğitime katılmak isteyen öğrenciler nasıl bir kurs tercih etmeliler?

Seçmiş olduğu okulun yasal olarak izninin olup olmadığı M.E.B.’na ve 625 sayılı kanuna tabii olup olmadığına dikkat etsinler. Gerekirse evraklarını istesinler. Çünkü son zamanlarda da bu işte çarpıklıklar söz konusu.

Okuldaki Eğitim’den ve ders saatlerinden bahsedebilir misiniz?

Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki grup açıyorum. Sınıf mevcudum 20-22 kişi daha fazla almıyorum çünkü öğrenci uygulama yapamıyor sayı fazla olursa. Hafta içi, haftada beş gün pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma 10:00-17:00 arası 6 ay sürüyor. Bu grup bitince yeni ay 'da yeni hafta içi grubu açıyorum. Hafta sonu grubu yılda bir iki kez sadece pazar günleri 8 veya 10 ay sürüyor.

Sizin öğrencilerinizde aradığınız özellikler nelerdir?

Benim tek bir şartım var. Bu mesleği çok sevmesi ben bu işi yapacağım değip işin başına geçmesi. Öğrencinin gözündeki bu pırıltıyı görmem lazım. Kursa herkes katılabilir T.C. vatandaşı olmak, yabancı uyruklu olup Türk vatandaşlığına geçip veya oturma izni olması ve Türkçe okuma yazma bilmesi yeterli olur.

Eğitimde hiç taviz vermediğiniz söyleniyor?

Evet hiç taviz vermiyorum. Çünkü bizim kursumuz Biçki dikiş kursu değil kumaşı yanlış keserseniz kaldırıp atarsınız veya bazen başka bir şey dikersiniz en kötü ihtimalle paspas yaparsınız. Ama bizde kaldırıp atamazsınız. Eğitim sırasında eti senin kemiği benim yapıyorum yeri geldiğinde ellerine vurarak defalarca tekrarlatarak ders yapıyorum. Bizim işimiz canlı organizma üzerinde ve uygulamalı. Bir öğrenci ne kadar çok uygulama yaparsa o kadar çok şey öğrenir. Bu arada nazari bilgi de önemlidir. Hiç bir müşteri veya hastası kalkıpta; söyle bakalım epilasyon kaç yılında kim tarafından bulunmuştur diye sormaz ama bir sohbet sırasında estetisyen bu bilgilerden bahsederse karşısındaki kişi estetisyenin alaylı değil de, mektepli olduğunu inanır ve kendini güvende hisseder. Bir öğrenci öğrenmeden mezun olamaz.

Kursu bitiren öğrenciler çalışmak ve yer açmak için ne yapmalı?

Kursu bitiren öğrenci eleman olarak çalışmak istiyorsa, ben zaten istek ve talep doğrultusunda bildiğim tanıdığım yerlere yerleştiriyorum. Benim vermiş olduğum kurs bitirme belgesi bu mesleği bildiğine dair belgedir. Kendi yerini açmak istiyorsa önce kalfalık sonrada ustalık belgesini alarak kendi salonunu veya merkezini açabilir.

Kursunuzda sadece bayanlara mı eğitim veriliyor? Yoksa eğitimleriniz karma mı?

İlk başladığım yıllarda bayan öğrenci yetiştiriyordum. Son beş senedir erkek öğrencilerden sitemli telefonlar aldım. Neden biz bu işi öğrenemiyoruz diye M.E.B sordum. Çok ilginç cevap verdi: üç tuvaletiniz varsa ve ilk okul açmak istediğiniz zaman karma öğrenci işaretlediyseniz alabilirsiniz dedi ve o gündür erkek öğrencide alıyorum. Karma eğitim veriyorum ve erkek öğrencilerimi daha dikkatli ve daha hevesli görüyorum.

Diğer okullarla aranızdaki fark nedir?

Bir atasözümüz vardır. “Her yiğidin yoğurt yiyişi vardır” Diğer okullar hakkında yorum yapmıyorum. Hepimiz aynı statüde açılmış (625 sayılı kanun) kurs yerleriyiz. Derse giren öğretmen önemlidir. Ben Halime USTA kendi okulumda eğitim veriyorum.

Üç saç ayağından bahsettiğinizi duydum. Nedir saç ayağı?

Evet bu saç ayakları benim için çok önemlidir ve herkese tavsiye ediyorum. Her şey para kazanmak değildir. Aile hayatında önemlidir. İş hayatındaki saç ayaklarım;

  • Anneyim
  • Eşim
  • İş kadınıyım

Bu sıralamayı hiç bir zaman şaşırtmadım bundan sonrada böyle olacak.

Hep okuldan bahsettik Birazda Merhaba Güzellik şirketinin hizmetlerinden bahseder misiniz?

Güzellik salonu ve merkezi açmak isteyenlere plasman önermeden ilk etapta en acil olan ürünleri salık vererek bayilikler veriyorum. Sektörel cihaz, ürün ve danışmanlık hizmetlerini bütün öğrencilerimize ve herkese veriyoruz.

Rosa Graf (Almanya) ve Skeyndor (İspanya) Profesyonel ürünlerini geniş yelpazesini sunuyorum.

Son söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Benim öğrencilerim benden memnun olduktan sonra gururla benim adımı taşıyorlar iş görüşmelerine gittiklerinde benim öğrencim olduğu için tercih nedeni oluyorlar. Son olarak yapmak istediğim, sağlığım elverdiği sürece öğrenci yetiştirmek, öğrenci yetiştirmek, öğrenci yetiştirmek.